تبلیغات
شاخ شیطان - دلیل اعتراض شیعیان به وهابیون

شاخ شیطان

وهابیان به چه علّت مورد اعتراض شیعیان قرار دارند؟ آنان ها عقایدی دارند كه با قرآن سازش ندارد؟

وهابیان پیرو محمد بن عبدالوهاب , یكی از علمای اهل سنّت می باشند. ایشان دارای عقایدافراطی و برداشت های غلط از دین بود و علت آن این است كه بیش تر كتاب های(ابن تیمیّة) را كه از افراطیون در عقاید بود, مطالعه می كردند و تحت تأثیر او واقع شدند. محمد بن عبدالوهاب وقتی به حجّ بیت الله الحرام رفت , پس از ادای مناسك حج , به مدینه رفت و در آن جا استغاثه مردم به پیامبر(ص)را انكار كرد. او برای جلوگیری مردم از استغاثه به مخلوق هر كه باشد بسیار مبالغه می كرد و آن را در حدّ شركت به خدامی دانست .


هر كس از محمد بن عبدالوهاب متابعت می كرد, بایستی سرش را بتراشد. اتّفاقاً زنی به شیخ گفت : تو وقتی زنان را وادار به تراشیدن موی سرشان می كنی , باید مردان را هم مجبور به تراشیدن موی ریششان بكنی ; زیراموی سر زن و ریش مرد زینت است . شیخ جوابی نداشت كه به آن زن بدهد.

محمد بن عبدالوهاب , جمعی كه سرشان را نتراشیده بودند, به قتل رسانید!

وهابیان آن چه را كه در قرآن و سنّت نیامده باشد, خارج از اسلام می دانند; به همین مناسبت آن را بدعت وحرام می دانند, مثلاً دخانیات را حرام می دانند و هر كس دخانیات استعمال بكند, او را همانند مشركان می دانند و قهوه و امثال آن را نیز حرام می دانند.

وهابیان به هر ده و شهری حمله و آن جا را تسخیر می كردند, به ویرانی ضریح ها و قبور می پرداختند; از این رو, پاره ای از نویسندگان اروپایی به آن ها لقب (ویران كنندگان معابد)دادند. آنان تمام قبور صحابه و ائمه راخراب كردند و اجازه زیارت آن ها را با(السلام علیك) ندادند.

آنان عكاسی را حرام و پرده بستن به ضریح پیامبر(ص)را بدعت می دانستند.

آنان تحت عنوان بدعت و شركت , با تمام مظاهر دین و شریعت مبارزه كردند و هر كس از شیعیان را كه درزیارت گاه های امام علی (ع)و امام حسین (ع)و موسی بن جعفر(ع)و امام جواد(ع)می یافتند و یا اهل سنت رانزد قبور شیخ عبدالقادر و حسن بصری و زبیر و امثال آنان مشاهده می كردند كه نزد قبور آنان نماز می خوانند واز صاحب قبر حاجت می خواهند, از نادان ترین و گمراه ترین مردم می دانستند و در درجه اعلای كفر و شرك قرار می دادند.

وهابیان عقیده دارند اگر كسی بگوید (یارسول الله ) و یا (ابن عباس ) و یا (عبدالقادر) و (یا حسین ) و(یاعلى) قصد او از این خطاب دفع شرّ یا جلب خیر باشد و اموری را در نظر بگیرد كه جز خداوند كس دیگری قدرت انجام آن را ندارد, مشرك و مهدور الدم است و تصرف در اموال او مباح می باشد.

به طور خلاصه وهابیان عقیده دارند:

1- به وسیله هیچ یك از انبیا و اولیا, به خدا توسل نجویید و هرگاه مثلاً بگویید: «اى خدا! به حقّ پیغمبرت مرا شفا بده یا حاجت مرا روا كن »چنین كسی به راه مشركان رفته است .

2- به قصد زیارت پیغمبر یا امامان سفر نكنید و به قبر مطهر دست نگذارید و نزد قبر دعا نخوانید و نمازنگذارید و روی آن ساختمان بنا نكنید و مسجدی نسازید و برای آن نذر نكنید.

3- از پیامبر طلب شفاعت نكنید, مثلاً نگویید, یا محمد اشفع لی عنداللّه . هر كسی از پیامبر طلب شفاعت كند, همانند این است كه از بتان شفاعت خواسته باشد!

4- به پیامبر سوگند یاد نكنید و او را صدا نزنید و نگویید: یا رسول اللّه .

5 نذر برای غیر خدا و پناه بردن و استغاثه و خواندن غیر خدا شرك است .(1)

به نظر بقیه مسلمانان و شیعیان این نظریات افراطی است و بعضی از آن ها درست نیست . بدیهی است حكم كردن به كفر و شرك , صرف داشتن بعضی انحرافات عملی یا فكری , خلاف روح اسلام و منافی سیره پیغمبر و پیشوایان دین است , مثلاً امام باقر(ع)فرمود: اسلام با قول و فعل ظاهر می شود. ابوحفینه می گوید: من هیچ یك از اهل قبله را كافر نمی دانم . پیامبر وقتی شنید(اسامة بن زید) مرد بت پرستی را كه در میدان جنگ كلمه توحید را بر زبان جاری ساخت , كشته است , سخت غضب كرد.

اسامه گفت : او از ترس كشته شدن كلمه توحید را بر زبان جاری كرد, ولی قلباً نپذیرفته بود.

پیامبر(ص)به اسامه گفت : تو از كجا دانستی كه در قلب اعتقاد به توحید نداشت ؟! تو كه قلب او رانشكافتی كه ببینی مسلمان نشده است !

گفتن یا رسول اللّه , یا علی , یا حسین , یا محمد اشفع لنا عندالله و یا محمد أغثنی , شرك نیست , زیرا شرك ,پرستیدن و عبادت غیر خدا است .

ما شیعیان پیامبر و ائمه و بزرگان را نمی پرستیم و آنان را عبادت نمی كنیم و فقط عبادت و پرستش رامخصوص خدا می دانیم .

زیارت قبور برای عبرت گرفتن و به یاد مرگ افتادن و دعا برای میّت , در صورتی كه مطابق سنّت پیامبر(ص)اشد, مستحب است و پیامبر(ص)بر روی قبر فرزندش ابراهیم آب پاشید و برای آن علامت گذاشت . در هرصورت هیچ یك از اتهاماتی كه وهابیان به شیعیان می زنند, وارد نیست و ما موحّد و خداپرست هستیم و هیچ كس دیگری غیر از خدا را نمی پرستیم و مشرك نیستیم .(2)

پی نوشت ها:

1.علی اصغر فقیهی , وهابیان , ص 117ـ 142.

2.علی اصغر فقیهی , همان , ص 140به بعد.

منبع : http://www.pasokhgoo.ir

 

طبقه بندی: وهابیت، 
برچسب ها: دلیل اعتراض شیعیان به وهابیون،
مطالب مرتبط: دلیل اعتراض شیعیان به وهابیون،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
به اشتراک گذاری:

نوشته شده در تاریخ : چهارشنبه 24 اردیبهشت 1393 توسط : ابوالفضل علی آبادی