تبلیغات
شاخ شیطان - درباره فرقه وهابی توضیح دهید.

شاخ شیطان


عوامل شكل گیری فرقه وهابیت مانند برخی از فرقه های دیگر ریشه در مبانی و عملكرد رهبران و بنیانگذاران آن دارد. بر این اساس لازم است مبانی و عملكرد بنیانگذار این فرقه بررسی شود.

این فرقه منسوب به "محمد بن عبدالوهاب" از مردم "نجد" است كه در سال 1115 ق در شهر عُیینه متولد شد كه پدرش در آن شهر قاضی بود . وی از همان كودكی به مطالعه كتاب های تفسیر و عقاید و حدیث سخت علاقه داشت و فقه حنبلی را نزد پدر خود كه از علمای حنبلی بود آموخت. محمد بن عبدالوهاب از آغاز جوانی، بسیاری از اعمال مذهبی مردم "نجد" را زشت می شمرد.

او در سفری كه به زیارت خانه خدا رفته بود، بعد از انجام مناسك حج به "مدینه" رفت و در آن جا توسل مردم به پیامبر را كه در نزد قبر حضرت انجام می دادند، انكار كرد. سپس به "نجد" مراجعت نمود و از آن جا به بصره رفت و مدتی در آن شهر ماند و با بسیاری از اعمال مردم آن شهر نیز مخالفت نمود. مردم بصره وی را از شهر خود بیرون كردند. در این هنگام كه 1139 هجری بود، پدرش عبدالوهاب از "عیینه" به "حریمله" انتقال یافت. وی با پدرش ملازم شد و كتاب هایی را نزد پدر فرا گرفت و به انكار عقاید مردم "نجد" پرداخت. به این مناسبت میان او و پدرش نزاع و جدال در گرفت. هم چنین بین او و مردم "نجد" منازعات سختی رخ داد و این امر چند سال دوام یافت. تا این كه پدرش "عبدالوهاب" در سال 1153 از دنیا رفت. وی پس از مرگ پدر علناً به اظهار عقاید خود پرداخت و قسمتی از اعمال مذهبی مردم را انكار نمود. جمعی از مردم حریمله از وی پیروی كردند و كار وی شهرت یافت. وی از شهر حریمله به شهر عینیه رفت. رئیس شهر عیینه در آن وقت عثمان بن حمد بود. عثمان عقاید شیخ را پذیرفت و او را گرامی داشت و قول داد كه وی را یاری كند.


شیخ محمد نیز اظهار امیدواری كرد كه همه اهل نجد ازعثمان بن حمدحمایت كنند.

خبر دعوت شیخ محمد و كارهای او به امیر احسا رسید. وی نامه ای برای عثمان نوشت كه شیخ را نزد او بفرستد و عثمان عذر شیخ را خواست. شیخ در سال 1160 پس از آن كه از عیینه بیرون رانده شد، رهسپار درعیه از شهر های معروف نجد گردید. در آن وقت امیر درعیه، محمد بن مسعود جدّ آل سعود بود. وی به دیدن شیخ محمد رفت و به وی عزت و نیكی را بشارت داد. شیخ محمد نیز غلبه و قدرت محمد بن سعود را بر همة بلاد نجد بشارت داد. بدین ترتیب ارتباط میان آن دو شكل گرفت. حمایت محمد بن سعود از شیخ محمد موجب شد كه وی بر عقاید و افكار خود پافشاری كند. هر كدام از مسلمانان كه از عقاید وی پیروی نمی كردند، كافر محسوب می شدندو برای جان و مال و ناموس آنان ارزشی قایل نبود.

جنگ هایی كه وهابیان در نجد و خارج از آن از قبیل یمن و حجاز و اطراف سوریه و عراق می كردند، بر همین پایه قرار داشت. هر شهری كه با جنگ و غلبه بر آن دست می یافتند، برای آن ها حلال بود. كسانی كه با عقاید او موافقت می كردند، باید با وی بیعت نمایند و اگر كسانی به مقابله بر می خیزند؛ باید كشته شوند و اموالشان تقسیم گردد. طبق این رویه مثلاً از اهالی یك قریه به نام فصول در شهر احسا سیصد مرد را به قتل رسانیدند و اموالشان را به غارت بردند!.

سرانجام شیخ محمد بن عبدالوهاب در سال 1206 درگذشت و پس از وی پیروان او به همین روش ادامه داند، مثلاً در سال 1216 امیر سعود سپاهی مركّب از بیست هزار را مجهز كرد و به كربلا حمله ور شدند. سپاه وهابی آن چنان رسوایی در شهر كربلا به بار آوردند كه پنج هزار تن و یا بیشتر (تا بیست هزار) را به قتل رساندند.(1) بر این اساس آیین وهابیت بر اساس عملكرد، عقاید و باورهای شیخ محمد بن عبدالوهاب شكل گرفت. امروزه نیز این فرقه بر عقاید شیخ محمد و دیگر رهبران آن پافشاری می نمایند.

اما عقاید آنان:

فرقه وهابیه مبتنی بر اصول و عقایدی است كه در این جا به بعضی از آن ها اشاره می شود:

-وهابی ها معتقدند كه هیچ انسانی نه موحد است و نه مسلمان مگر این كه اموری را ترك كنند، از جمله:

به وسیله هیچ یك از رسولان و اولیای پروردگار به خدا توسّل نجوید. هر كس اقدام به این كار كند، مشرك می باشد،(2) از این رو وهابیان زیارت قبر پیامبر و ائمه(ع) را جایز نمی دانند و باور دارند كه هر كس از پیامبر(ص) طلب شفاعت كند، مانند این است كه از بت ها شفاعت خواسته است.(3)

- از مسائل دیگری كه وهابیان دربارة آن حساسیت خاصی دارند، تعمیر قبور و ساختن بنا روی قبر پیامبر و اولیای الهی و صالحان است. برای نخستین بار این مسئله را "ابن تیمیه" و شاگرد معروف او "ابی القیم" عنوان كرد و بر تحریم ساختن بنا و لزوم ویرانی آن فتوا داده اند.(4)

بر همین اساس سعودی ها هنگامی كه در سال 1344 هجری بر مكه و مدینه و اطراف آن تسلط پیدا كردند، به فكر افتادند كه برای تخریب مشاهد و آثار خاندان رسالت و صحابه پیامبر مستمسكی به دست آورند و اقدام نمایند.(5)

- وهابیان بر این باورند كه مسلمانان در طی قرون، از آیین اسلام منحرف شده اند و در دین خدا بدعت هایی نهاده اند كه با شرع اسلام مخالف می باشد. بر این اساس باید از اصولی كه پیامبر(ص) تعیین كرده است، پیروی نمود.

بنابر عقاید وهابیان، هیچ كس حق ندارد همان گونه كه نمی تواند از پیامبر(ص) شفاعت بخواهد به رسول خدا سوگند یاد كند و از الفاظی مانند: به حق محمد و ... استفاده نماید،(6) زیرا قسم خوردن به دیگران و درخواست حاجت از غیر خداوند با آیات قرآن منافات دارد: "فلا تدعوا مع الله احداً".(7)

-نیز معتقدند : تشییع جنازه و سوگواری حرام است؛ زیرا ارواح اموات كاری نمی توانند بكنند و در امور دنیوی و اخروی نمی توانند دخالت داشته باشند.(8)

- وهابیان معتقدند القابی را كه بر عزت و احترام دلالت دارند، در مورد انسان ها نباید به كار برد و ناصواب است؛ زیرا احترام و تعظیم تنها شایسته خداوند است.

- وهابیون به جنگ با دیگر فرقه ها و مذاهب اسلامی معتقدهستند و مدعی اند یا باید به آیین وهابیت در آیند و یا جزیه دهند، از این رو همیشه با مسلمانان دیگر به جنگ می پردازند و آنان را به كفر متهم نموده و اموال و نوامیس بقیه را حلال می دانند. آنان باور دارند كه هر كس مرتكب گناه كبیره شود، كافر است.(9)

پی‌نوشت‌ها:

1. ر.ك: جعفر سبحانی، آیین وهابیت، ص 24 29.

2. احمد مبلغی، تاریخ ادیان، ج 3، ص 1429.

3. همان.

4. آیین وهابیت، ص 38؛ رضا برنجكار، آشنایی با فِرَق و مذاهب اسلامی، ص 146.

5. جعفر سبحانی، همان، ص 38.

6. احمد مبلغی، همان، ص 1430.

7. جن (72) آیه 8.

8. احمد مبلغی، همان، ص 1430.

9. همان، ص 1431.

منبع : http://www.pasokhgoo.ir

 

طبقه بندی: وهابیت، 
مطالب مرتبط: درباره فرقه وهابی توضیح دهید.،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
به اشتراک گذاری:

نوشته شده در تاریخ : چهارشنبه 24 اردیبهشت 1393 توسط : ابوالفضل علی آبادی