تبلیغات
شاخ شیطان - می خواهم درباره وهابیت بدانم

شاخ شیطان

می خواهم درباره وهابیت بدانم؟تناقض وتعارض وهابیت بدعت گذاشته شده با مكتب اهل بیت در چه چیزهایی است؟

برای شناخت وهابیت و آگاهی از خطرات آنها نسبت به دین اسلام، باید این مسلك انحرافی را از زوایای مختلف مورد مطالعه قرار دارد، از جمله: نحوه پیدایش و بوجود آمدن آن، و طرز تفكر آنان نسبت به دین و اولیای الهی و شعائر اسلامی، عملكرد آنها در حوزه اجتماع وسیاست و...

الف) مسلك وهابیت، منسوب به محمد عبدالوهاب نجدی است و علّت این كه آن را به خود شیخ محمد نسبت نداده اند و نگفته اند "محمدیه" به جهت این بوده است كه مبادا پیروان این مذهب، نوعی شركت در نام پیامبر را پیدا كنند.

محمد بن عبدالوهاب، در سال 1115 ه.ق در شهر "عیینه" چشم به جهان گشود. از كودكی به كتاب های تفسیر، حدیث و عقاید، علاقه داشت و از همان دوران جوانی، اعمال مذهبی مردم "به خدا" را زشت می شمرد، وی به مدینه رفت و در آن جا توسل مردم به پیامبر(ص) را ناپسند شمرد. محمد بن عبدالوهاب، بعد از مرگ پدر، افكار و عقاید خود را كه قبلاً از سوی ابن تیمیه و شاگردش ابن قیم پی ریزی شده بود اظهار نمود به تبلیغ و ترویج و رسمیت دادن آن همت گماشت.


ب) وهابیان معتقدند: هیچ انسانی، نه موحد است و نه مسلمان؛ مگر این كه اموری را ترك كند. این امور عبارت است از:

1. به وسیله هیچ یك از رسولان و اولیا، به خداوند توسل نجوید. و در صورت توسل در راه شرك گام نهاده و مشرك می باشد؛

2. زائران به قصد زیارت به آرامگاه رسول خدا نزدیك نشوند و بر قبر آن حضرت دست نگذارند و در آن جا دعا نخوانند و نماز نگذارند و ساختمان و مسجد بر روی قبر نسازند؛

3. از پیامبر(ص) طلب شفاعت نكنند؛

4. زیارت قبور و ساختن گنبد و بارگاه برای آنان، شرك است؛

5. وهابیان بر این باورند كه مسلمانان، در طی روزگار از آیین اسلام منحرف شده اند؛

6. هر گونه مراسم تشییع جنازه و سوگواری حرام است.

و امثال این موارد كه در این مجال نمی گنجد. برای آگاهی بیشتر در این زمینه باید كتاب های مربوطه را مطالعه كرده این منطق خشك و بی پایه، در تقابل با منطق وحی قرار دارد، چرا كه قرآن در موارد یاد شده نظرات صریحی و مخالف وهابیان دارد:

1. قل لا اسئلكم علیه اجرا الا المودة فی القُربی، (شوری، آیه 23).

یكی از مصادیق ابراز علاقه به خاندان رسالت و اهل بیت و ذی القری، قبرهای آنان و تعمیر آنها است. این راه و رسم در میان ملت های جهان وجود دارد و یك نوع سنّت عرفی به حساب می آید.

2. ... فقالوا ابنوا علیهم بنیانا... قال الذین غلبوا علی امرهم لنتخذّن علیهم مسجدا، (كهف، آیه 21).

هنگامی كه وضع اصحاب كهف بر مردم آن زمان روشن شد و مردم به دهانه غار آمدند، درباره مدفن آنان دو نظر ابراز داشتند. آیه شریفه متذكر آن می شود انتقاد یا لحن اعتراضی نسبت به نظر آنها ندارد. با توجه به آیه شریفه، هرگز نمی توان تعمیر قبور اولیای الهی و صالحان راعملی حرام و یا حتی مكروه قلمداد كرد، بلكه آیه شریفه، به نوعی تشویق می كند كه برای بزرگداشت اولیا و صالحان و حفظ قبرهای آنان، باید كوشا بود.

3. و استغفر لذنبك و للمؤمنین، (محمد، آیه 19).

4. وصلّ علیهم ان صلاتك سكن لهم، (توبه، آیه 103).

5. و لو انهم اذ ظلموا انفسهم جاءوك فاستغفروا الله و استغفر لهم الرسول لوجدوا الله توابا رحیما، (نساء، آیه64).

این آیات بیانگر این است كه طلب آمرزش پیامبر در حق افراد، كاملاً مؤثر و مفید می باشد. و موضوع شفاعت پیامبر(ص) و دعای آن حضرت، نه تنها در آیات صریح؛ بلكه در احادیث عامه و خاصه و سیره صحابه نیز مشهود است.

برای آگاهی بیشتر در این مورد ر.ك:

1. صحیح مسلم، ج 1، ص 54

2. صحیح بخاری، ج 1

3. سنن ترمذی، ج 4، ص 42 (باب ما جاء فی شأن الصراط)

4. مناقب ابن شهر آشوب، ج 1، ص 12

5. شفاعت در قلمرو عقل و قرآن و حدیث، استاد جعفر سبحانی

ج. وهابیان قائل به جنگ با دیگر فرقه ها و مذاهب اسلامی هستند و مدعی اند كه یا باید به آیین وهابیت در آیند و یا جزیه دهند. آنان مخالف خود را متهم به كفر و شرك می كنند و اموال، نفوس و ناموس و دیگران را حلال می دانند. خلاصه این كه آیات قرآنی وارده درباره شرك و كفر را، بر مسلمانان مخالف خود منطبق می كنند. و این بزرگ ترین ضربه به پیكر جامعه اسلامی و مسلمانان است، (تاریخ ادیان و مذاهب جهان، مبلغی آبادانی، ج 3، ص 1432).

با این تفكر بسته و خشك وهابیت بود كه وقتی كه سعودی ها (در سال 1344 هجری قمری)بر مكه و مدینه و اطراف آن تسلّط یافتند، مشاهده متبرك بقیع و آثار خاندان رسالت و صحابه پیامبر را شكستند و از بین بردند، (الذریعه، ج 8، ص 261؛كشف الارتباب، ص 60 56).

برای عملكرد و كارهایی كه وهابیت در حوزه اجتماع و سیاست انجام داده اند و نگرش آنان نسبت به مسائل اجتماعی، باید به كتاب های تاریخی مراجعه كرد. چهره خشن و متعصب وهابیت، در عرصه سیاست، حكومت و مردم داری، همان بود كه طالبان را در عمر موقت سیاسیخود در كشور افغانستان به منصه ظهور رساندند. خون مردم مسلمان را بی محابا به زمین ریختند. عرض و ناموس مسلمانان را هتك كردند. و از اسلام یك چهره زشت، خشن و عقب مانده برای جهانیان ترسیم نمودند.

بنابراین وهابیت، هم در نحوه پیدایش و انعقاد تفكّر، مبغوض علمای فرقه های مختلف مسلمین بوده است و هم در نگرش نسبت به مسائل دینی مورد رد عالمان قرار گرفته است. حتی اولین كتابی كه در رد وهابیت نگاشته شده الصواعق الالهیه فیالرد علی الوهابیه" به وسیله برادر محمد بن الوهاب (سلیمان بن عبدالوهاب) نوشته شده است.

در عرصه سیاست نیز جاده صاف كن دشمنان دین و اسلام بوده اند؛ این آیین و مسلك، ساخته و پرداخته خود انگلیسی ها می باشد و چه ضربه و ضرری محكم تر و بیش از این بر اسلام و مسلمانان می توان تصور نمود.

در اینجا به چند عواملی از فعالیت وهابیت اشاره می كنیم:

چند عامل را می توان در ارتباط با گسترش این فرقه نامبرد:

1. تشدید فعالیت های تبلیغاتی و فرهنگی وهابیت در داخل ایران و حوزه های مسلمان نشین خارجی (نظیر حوزه قفقاز، بالكان و سایر كشورهای مجاور ایران) كه آمادگی برای تأثیرپذیری از انقلاب اسلامی ایران مشاهده می شود، وهابیت به عنوان جریانی انحرافی در جهان اسلام و و ابسته به استعمارگران، وظیفه جلوگیری از تداوم و گسترش جریان اسلام گرایی اصیل _ كه به دنبال پیروزی انقلاب اسلامی در سطح جهانی در حال پیشرفت است_ را بر عهده داشته و از اینرو تخریب و ایجاد تزلزل در مبانی فكری و اعتقادی شیعیان به عنوان محور اصلی این جریان را دنبال می نماید. از این رو در سالهای اخیر در جهت همسویی با تهاجم فرهنگی و نظامی آمریكا علیه كشورهای اسلامی و به خصوص ایران، فعالیت های تبلیغی خود را در ایران توسعه بخشیده است. البته در مقابل این تهاجم حوزه های علمیه و نظام اسلامی، اقدامات و تدابیر امنیتی و فرهنگی مناسبی _هر چند ناكافی_ اعمال نموده اند.

2. وهابیت به دلیل افكار اعتقادی خاصی كه در باب شفاعت، توسل، شرك و مانند آن دارد در تعارض كامل با مذهب شیعه است؛ هر چند كه اكثریت فرقه های اهل سنت با تفكرات این گروه مخالفند از این رو گروه یاد شده همواره در تلاش است تا با تبلیغات سازمان یافته (اعم از كتاب، مقاله، سخنرانی و مانند آن) بیشتر شیعه را بكوبد.

3. خطر بزرگتر این گروه، روش های دور از منطق اسلامی است كه در برخورد با دنیا پیش گرفته است از جمله: ظهور گروه طالبان و القاعده (به رهبری ملاعمر و اسامه بن لادن) است كه سبب بهانه جویی غربی ها شد كه مسلمانان را به تروریسم و خشونت و مخالف تمدن معرفی كنند تا جایی كه دست قدرت های استعماری غرب به خصوص آمریكا را در منطقه باز گذاشته و زمینه دخالت های نظامی و سیاسی آنان در كشورهای اسلامی فراهم ساخته، افغانستان و عراق دو نمونه بارز این دخالت ها به شمار می آیند.

برای مطالعه و تحقیق پیرامون وهابیت، كتاب های معرفی شده ذیل را مطالعه نمایید:

1ـ آیین وهابیتجعفر سبحانی

2ـ برگی از جنایات وهابی هامرتضی رضویترجمه: ضیایی

3ـ وهابیانعلی اصغر فقیهی

4ـ یا این است اسلام واقعیابوالفضل حسینی

5ـ فتنه وهابیتزینی دهلانترجمه: همتی

6ـ نقدی بر اندیشه وهابیانموسوی قزوینیترجمه: طارمی

7ـ تحلیلی نو بر عقاید وهابیانحسن ابراهیمی

8ـ فرقه وهابی و پاسخ به شبهات آنهاقزوینیترجمه: دوانی

9ـ نقد و تحلیلی پیرامون وهابیگریهمایون همتی

10ـ اشتباه بزرگ وهابی هاعیسی اهری

11ـ پیشینه سیاسی فكری وهابیتدرّی

12ـ تاریخ مكههادی امینی ترجمه: آخوندی

13ـ ترجمه كشف الارتیاب، ج 4علامه سید محسن امینترجمه: تهرانی

14ـ سخنی چند با موحدینمصطفی نورانی

15- وهابیت آیت الله جعفر سبحانی

منبع : http://www.pasokhgoo.ir

 

طبقه بندی: وهابیت، 
برچسب ها: می خواهم درباره وهابیت بدانم،
مطالب مرتبط: می خواهم درباره وهابیت بدانم،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
به اشتراک گذاری:

نوشته شده در تاریخ : سه شنبه 23 اردیبهشت 1393 توسط : ابوالفضل علی آبادی